Bardzo często używa się zamiennie słów: kosmetyczka, kosmetolog, wizażystka, makijażystka, stylistka. Warto się jednak zastanowić, czy faktycznie są one synonimami. Z pewnością każdy słyszał stwierdzenie typu: „makijaż ślubny wolę wykonać u profesjonalnej kosmetyczki, niż u znajomej makijażystki”. Skąd u nas to stereotypowe podejście? Dlaczego tak często wydaje nam się, że tylko kosmetyczka to osoba w pełni profesjonalna i wykwalifikowana. Czas dostrzec różnice i zdecydować do jakiego specjalisty wybierzemy się z danym problemem.
Skupmy się zatem na znaczeniu pojęcia „kosmetyczka”. Otóż kosmetyczka to osoba wykonująca zabiegi pielęgnujące oraz upiększające skórę. Jej kwalifikacje podparte powinny być odpowiednim wykształceniem (studia, studium).Głównym zadaniem kosmetyczki jest zadbanie o zdrowy, estetyczny wygląd ciała danej klientki/klienta poprzez wykonanie wskazanych zabiegów. Kosmetyczka to niekoniecznie osoba potrafiąca zrobić paznokcie i makijaż, aczkolwiek dziedziny te są bardzo bliskie kosmetyce, stąd wykonawczynie tego zawodu decydują się pogłębiać swe kwalifikacje także w tych usługach. Dobra kosmetyczka powinna doradzić nam, jak możemy dbać o naszą skórę w warunkach domowych, pomóc nam dobrać zdrową dietę, polecić kosmetyki.
Najczęściej słowo „kosmetyczka” mylimy z pojęciem „kosmetolog”. Wynika to z podobnego brzmienia wyrazów oraz z faktu, iż kosmetolog to stosunkowo nowy zawód. Jest to swego rodzaju zawód pośredni między kosmetyczką a dermatologiem. Kosmetolog musi posiadać spore wykształcenie medyczne, gdyż jego zadaniem jest upiększanie i dbanie o zdrowie skóry człowieka. Zajmuje się on głównie leczeniem ciała zewnętrznego danego klienta. Kosmetolodzy często pracują nie tylko w gabinetach, ale i aptekach, poradniach, ośrodkach szkoleniowych.
Makijażystka i wizażystka to słowa, których możemy używać zamiennie, gdyż różnią się między sobą właściwie tylko antropologią. Jest to zawód mający na celu upiększanie głównie twarzy przy pomocy wszelkich kosmetyków kolorowych. Makijażystka powinna potrafić dobrać odpowiedni makijaż do danego rodzaju skóry, kształtu twarzy, typu danej klientki. Wizażystka to osoba skupiająca się głównie na tej wąskiej dziedzinie upiększania człowieka, stąd po porady dotyczące naszego make-up powinnyśmy się udać właśnie do niej. Wiedza makijażystki może wynikać z ukończenia odpowiedniej szkoły, kursu, specjalizacji, ale głównie z praktyki, ćwiczeń na wielu osobach.
Pozostało nam do wyjaśnienia jeszcze jedno, ale za to bardzo szerokie pojęcie- stylistka. Z tym słowem spotkamy się w różnych dziedzinach. Słyszymy o „stylistkach ubioru”, „stylistkach wizażu” a także o „stylistkach paznokci”. Osoby te mają za zadanie kreować wygląd. Stylista ubioru będzie skupiał się na doborze odpowiednich ubrań, pomaganiu w odnalezieniu stylu, zapoznaniu się z nowinkami z wybiegów. Stylistka wizażu promuje wygląd twarzy, zgodnie z panującymi trendami. Stylistka paznokci natomiast zajmuje się profesjonalną pielęgnacją i przedłużaniem paznokci klientki.
Pamiętajmy zatem, by nie pakować wszystkich pojęć do jednego worka. Należy uważnie rozważyć do kogo udać się po poradę z konkretnym problemem. Na co zwrócić uwagę poszukując kogoś kto pomoże nam rozwiązać kłopot z cerą, zbędnym owłosieniem, złamanym paznokciem lub makijażem ślubnym. Każda dziedzina ma przypisanego konkretnego specjalistę i tylko poszukując osób zaznajomionych z konkretną specjalnością mamy pewność, że otrzymamy fachową pomoc.
Magdalena Knetki